Brána k druhým   

Všichni sedíme ve velkém divadle světa:  cokoli se zde děje, dotýká se všech.
Jan Amos Komenský

               V listopadu loňského roku dnech se uzavřel 4. ročník soutěže Brána k druhým, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání.

        

        

        Hlavním cílem soutěže určené pro dětské kolektivy a skupiny mladých lidí do 26 let je hledat, ukazovat a oceňovat pozitivní příklady a skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež. Do 4. ročníku se přihlásilo celkem 24 týmů, které v období od 31. 8. 2014 do 31. 8. 2015 vykonaly ve svém okolí něco veřejně prospěšného a užitečného pro ostatní. Záběr jejich činností byl obrovský a hodnocení velmi obtížné.

      Devítičlenná porota složená za zástupců organizací dětí a mládeže, patronů soutěže a zástupce MŠMT (v uplynulém ročníku jimi byli Vladimíra Dvořáková, Naďa Eretová, Táňa Fischerová, Irena Hošková, Helena Knapová, Vladimír Kořen, Aleš Sedláček a Svatava Šimková) pracovala v průběhu října na hodnocení (každý člen poroty samostatně, výsledek poslal mailem do NIDV, aniž znal hodnocení ostatních). Na závěr hodnotící etapy, 1. listopadu 2015,  se část poroty sešla v NIDV, aby rozhodla ve sporných případech. I když byla situace velmi napínavá a nakonec rozhodoval třeba jeden jediný bod, pět týmů, které byly následně pozvány do Prahy, bylo bez dohadování kvůli rovnosti hlasů vybráno. Tři z dětské kategorie a dva týmy nad 18 let se tedy mohly těšit na pěkný den v Praze spojený  návštěvou zajímavých míst a se setkáním s ještě zajímavějšími lidmi. Porota se po zvážení všech okolností rozhodla udělit jednu zvláštní cenu, u které nerozhodoval počet bodů, ale spíš příběh dětí i jejich prospěšné činnosti. Do našeho hlavního města tak nakonec zavítali zástupci šesti skupin.

     Setkání se uskutečnilo v pondělí 30. listopadu 2015, kdy vítězové nejenže obdrželi symboly barevných klíčků jako potvrzení jejich schopnosti bránu k druhým skutečně odemknout, ale prohlédli si také Český rozhlas, dopravní expozici Národního technického muzea, obdrželi pěkné hry od společnosti Mindok i kvalitní knížky z části darované společností Wolters Kluwert a mohli si povídat s nekterýi patrony soutěže.

     Seznámit se s oceněnými týmy můžete zde, celkový přehled výsledku je tady.

     Přihlášku do 5. ročníku soutěže si můžete stáhnout zde, pravidla soutěže jsou pak tady.

Svatava Šimková, NIDV MŠMT

 

Logo Českého rozhlasu - Foto:  Český rozhlas